čtvrtek 23. června 2016

Pískovnička :-)


Motoriku a grafomotoriku můžeme také rozvíjet pomocí tzv. pískovničky.
Jedná se v nejjednodušší formě o větší tác s vyšším okrajem a rovným dnem, případně je to nízká dřevěná nebo plastová bedýnka. Uvnitř je nasypáno takové množství speciálního písku (v domácím prostředí i hrubé mouky), aby se do něj snadno kreslilo ať už prsty nebo různými štětci, hráběmi, míčky, válci, které vytváří v písku obrazce.Vzniklé obrázky může dítě dle fantazie doplňovat kamínky, korálky apod. Opravdu se fantazii meze nekladou :-)


Existují ale i Pískovničky s velkým P, vyrobené přímo k výše popisovanému účelu. Nejčastěji je to masivní rám a dno tvoří průhledné nebo mléčné plexisklo, které s trochou zručnosti lze podsvítit nebo i vkládat mezi dno a světlo barevné folie, aby bylo tvoření zajímavější.Jsou různých rozměrů, mohou být k položení na zem či stůl nebo jsou jako samostatný stoleček s kolečky s možností přesunutí.


V pískovničce se dá dělat spousta výukových, zájmových i relaxačních aktivit. S pískem mohou děti experimentovat, přesypávat do různě velkých nádob, porovnávat množství. Díky velikosti pískovničky dítě cvičí pohyb v ramenním kloubu, jehož uvolnění je nutné pro správný pohyb ruky při psaní. Stimuluje drobné svaly ruky, nutí spolupracovat prsty při nabírání písku a tvoření s pomůckami. V neposlední řadě může dítě bez obav zkoušet grafomotorické cviky, které se při nezdaru dají snadno „smazat“ a vyzkoušet znovu.


Často v rámci své práce pomáhám dětem napravovat grafomotorické obtíže, nejčastěji s pomocí měkké tužky, štětce, fixu, křídy na tabuli, zemi nebo na stole.
Jsem velmi ráda, že od příštího týdne mohou u mne děti pracovat s velkou pískovničkou, moc se těším a věřím, že dětem nabídnu formou hry správné návyky pro zdravé psaní.

Žádné komentáře:

Okomentovat